Co na prezent lipiec-sierpień 2017

Dla tych, którzy czytają tekst pierwszy raz, wyjaśniam – „Co na prezent” to przegląd nowości wydawniczych z danego miesiąca. Są to w większości pozycje, których nie czytałam ani nie miałam w ręku, także nie ręczę za to, że faktycznie okażą się dobre i ciekawe. Tekst podzielony jest na zapowiedzi dla dużych (dorosłych) i małych (dzieci, również tych wewnętrznych). Miłej lektury (i zakupów).

Wakacje to zwykle czas bez dużych premier (większe książkowo-komiksowe pojawiają się w maju, w okresie Targów Książki i później w październiku-listopadzie, czyli w okresie przedświątecznym), ale kilka rzeczy udało mi się wygrzebać.

Tym razem też bez gier, jakoś nic mnie ostatnio nie porwało.

Dla dużych


Trainspotting 2
Reż. Danny Boyle

Podobno druga część jest równie dobra, co pierwsza, w co ciężko mi uwierzyć. Ale w środku jest Ewan McGregor i Jonny Lee Miller, więc dlaczego by nie sprawdzić. Już na DVD.
 


Piękna i Bestia
Reż. Bill Condon

Jeśli ktoś z was przegapił w kinie aktorską wersję Pięknej i Bestii, może sobie kupić (planowana premiera 17 sierpnia). A moja krótka recenzja tutaj.


Bezdomne wampiry o zmroku Tadeusz Baranowski
Wyd. Kultura Gniewu

Główny problem z komiksami Kultury Gniewu jest taki, że nigdy nie wychodzą wtedy, kiedy według zapowiedzi powinny. Wampiry miały pojawić się w czerwcu, teraz mowa jest o drugiej połowie roku. Ale ponieważ bardzo lubię komiksy Baranowskiego, wrzucam już zajawkę.


Teatr Węży. Dwie karty. Agnieszka Hałas
Wyd. Rebis

Jedyna książka Agnieszki Hałas, jaką czytałam, to Olga i osty. Być może czas to zmienić, bo ostatnio co się zabiorę za polską fantastykę napisaną przez kobietę, to okazuje się być doskonała. To nowe wydanie książki z 2011 roku (mówiłam, że w wakacje z premierami książkowymi jest problem).


Lato Tove Jansson
Tłum. Zygmunt Łanowski
Wyd. Nasza Księgarnia

Jansson kojarzymy przede wszystkim z powieści dla dzieci, ale Lato skierowane jest do starszego czytelnika. Według opisów to baśniowa historia o babci i wnuczce, naturze, starości, dorastaniu i miłości. Brzmi jak dobra lektura na wakacje.


Hard. Sexy Bastard Eve Jagger
Tłum. Agnieszka Brodzik
Wydawnictwo Kobiece

Och, cóż za pociągający tytuł! Nie mogę mu się oprzeć. To musi być fascynująca literatura. (Nie.)

 

Dla małych


Czerwone wilczątko Amelie Flechais
Tłum. Ana Brzezińska
Wyd. Kultura Gniewu

Czerwone wilczątko mam w zapowiedziach już przynajmniej od dwóch miesięcy. Ale wreszcie wyszło! Jak łatwo się domyśleć, to Czerwony Kapturek postawiony na głowie. Przepięknie ilustrowane i z przekazem.
Wiek: 6+


Hotel Dziwny. Przez zimę do wiosny Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Tłum. Małgorzata Janczak
Wyd. Kultura Gniewu

Bardzo czekałam na tę pozycję i już ją mam. Przywodzi na myśl połączenie Muminków, Hildy i jakiejś nieokreślonej dziecięcej powieści, której nie mogę skojarzyć. Nie jest to nic nowego, ale czyta się dobrze, a kreska jest bardzo przyjemna dla oka.
Wiek: 6+


Seria U4, różni autorzy, różni tłumacze
Wyd. Polarny Lis

Propozycja z gatunku postapo dla młodzieży, wprawdzie ukazała się w zeszłym roku, ale jakoś zupełnie mi umknęła. Czworo znanych pisarzy, czterech bohaterów, jeden temat i jeden świat – Francja zdziesiątkowana chorobą, którą przeżywają tylko nastolatki (tak, też przypomina mi się Gone). Ciekawa jestem, na ile ten świat jest spójny. Wielki plus dla Polarnego Lisa za wprowadzenie na polski rynek serii francuskiej, to się rzadko zdarza. Na pewno zajrzę.
Więcej informacji o autorach i tłumaczeniach tutaj.
Wiek: 13+

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s