Co na prezent maj-czerwiec 2017

Dla tych, którzy czytają tekst pierwszy raz, wyjaśniam – „Co na prezent” to przegląd nowości wydawniczych z danego miesiąca. Są to w większości pozycje, których nie czytałam ani nie miałam w ręku, także nie ręczę za to, że faktycznie okażą się dobre i ciekawe. Tekst podzielony jest na zapowiedzi dla dużych (dorosłych) i małych (dzieci, również tych wewnętrznych). Tym razem przerwa była dłuższa, więc zapowiedzi więcej. Miłej lektury (i zakupów).

Dla dużych


Gnat: Dolina, czyli równonoc wiosenna Jeff Smith
Tłum. Jacek Drewnowski
Wyd. Egmont

Czytałam Gnata w oryginale parę lat temu i nie zrobił na mnie jakiegoś szczególnie dużego wrażenia. Tym niemniej, jest to komiks o statusie kultowego i sam fakt, że wreszcie pojawił się w Polsce, jest godny odnotowania. Poza tym tłumaczył Jacek Drewnowski, a to fantastyczny tłumacz. Na pewno sięgnę po jego przekład, chociażby po to, żeby się nim ponapawać 🙂


Jadłonomia i Nowa Jadłonomia Marta Dymek
Wyd. Dwie Siostry i Wyd. Marginesy

Jeśli mieszkacie pod kamieniem i jakimś cudem nie słyszeliście jeszcze o fenomenalnej Marcie Dymek, natychmiast nadróbcie to niedopatrzenie i zajrzyjcie na jej blog: http://www.jadlonomia.com Dziewczyna ma tak nieprawdopodobne wyczucie smaku, że z głupiego ziemniaka potrafi wyczarować cudo. Jeśli zaś wolicie książki kucharskie w formacie drukowanym, właśnie pojawiło się nowe, kieszonkowe wydanie jej pierwszej książki. Nowa Jadłonomia to z kolei podróż po kuchniach świata. Smacznego.Matki Brit Bennet
Tłum. Izabela Matuszewska
Wyd. Albartos

W jakim stopniu wybory z młodości wpływają na nasze życie? To pytanie zdaje się być motywem przewodnim debiutu Brit Bennet. Akcja powieści rozgrywa się w nadmorskim kalifornijskim miasteczku, w społeczności afroamerykańskiej. Eksperymentalna narracja w pierwszej osobie liczby mnogiej. Zapowiada się ciekawie.


O fotografii Susan Sontag
Tłum. Sławomir Magala
Wyd. Karakter

Eseje Sontag o fotografii czytał każdy, kto choć trochę interesuje się tą dziedziną sztuki. Czy w ciągu ostatnich czterdziestu lat (pierwsza data wydania książki to 1977 rok) fotografia zmieniła się tak bardzo, że przemyślenia artystki stały się nieaktualne? A może wręcz odwrotnie? Warto wziąć do ręki nowe wydanie i sprawdzić.


Terraformacja Marsa

Gra 2016 roku magazynu Świat Gier Planszowych. Zadaniem graczy jest uczynienie z Marsa planety, na której daje się żyć. Chociaż sam pomysł wydaje mi się moralnie wątpliwy (celem graczy jest dokonanie ogromnych ingerencji w wygląd i kształt planety), w końcu to tylko gra, a ja lubię takie ekonomiczno-strategiczne wyzwania.


Manchester by the sea
Reż. Kenneth Lonergan

Jeśli ktoś przegapił oscarowe produkcje, kiedy grali je w kinie (na przykład ja), teraz ma szanse nadrobić zaległości. Na DVD pojawiły się m.in. La La Land i Przełęcz Ocalonych. Ja z wielką przyjemnością zobaczę Manchester by the sea. Wydanie z książką.

 

Dla małych


Człowiek jaki jest, każdy widzi Marzena Matuszak i Grażyna Rigall
Wyd. Dwie Siostry

Przewrotna książeczka o tym, jak zwierzęta widzą człowieka. Pięknie ilustrowana.

Wiek: 5+


Rycerz Lwie Serce. Książka-gra, której bohaterem jesteś ty! Delphine Chedru
Tłum. Joanna Wajs
Wyd. Nasza Księgarnia

Gry paragrafowe to najlepsze, co mi się przytrafiło w ubiegłym roku, dlatego na pewno sięgnę po tę pozycję. W książce pojawia się nie tylko konieczność wyboru, ale również łamigłówki.

Wiek: 7+


Opowieści Tajemnicze i Szalone Edgar Allan Poe, Gris Grimly
Tłum. Jolanta Kozak
Wyd. Nasza Księgarnia

Cztery opowieści Poego, Czarny Kot, Maska Czerwonej Śmierci, Żaboskoczek i Upadek Domu Usherów, zostały nieco uproszczone i przystosowane do wrażliwości młodszego czytelnika. W środku świetne ilustracje Grisa Grimly’ego. Dobry sposób, żeby zapoznać się z klasyką.

Wiek: wydawnictwo podaje 14+, ale po przejrzeniu fragmentów myślę, że i dobrze rozwinięte 12-latki spokojnie mogą po nią sięgnąć


Tajemniczy ogród
Reż. Agnieszka Holland

Okładka brzydka, ale to jeden z moich ulubionych filmów. Nie mam go, więc chyba muszę kupić. W końcu lada moment będę mogła obejrzeć z dziećmi.

Wiek: 8+

6 comments

  1. Gnat – kiedyś ten tytuł mi się nie podobał. Przeczytałem pierwszy tom i już tak nie jest. Zdecydowanie polecam.
    To wydanie powieści Poe ma niesamowicie klimatyczne ilustracje. Już dla tego warto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s