Nieszczęśliwa trzynastka

Mili bohaterowie są mili. Prawda? Mili, fajni, przyjemnie się na nich patrzy, można się z nimi identyfikować, można o nich myśleć w wolnym czasie, a nawet się w nich wirtualnie zakochiwać i zaprzyjaźniać się z nimi. Od czasu do czasu wszakże trafia nam się taki bohater, którego szczerze nie cierpimy. Działa nam na nerwy. Jest wredny, głupi i ma wszy. To dlaczego właściwie tak lubimy go oglądać?

Oto moja lista nominowanych do nagrody im. Dolores Umbridge, czyli trzynastu bohaterów serialowych, którzy są tak okropni, że nie sposób oderwać od nich oczu.

 

Marissa Cooper (The O.C.)

Marissa_cooper

Och, Marissa Cooper… Wieczna dama w opałach, pakująca się w kłopoty na własne życzenie. Naiwna, próżna, śliczna i wyjątkowo autodestrukcyjna. Tysiące razy miałam ochotę złapać ją za ramiona i z całej siły potrząsnąć, a jednak była jedną z moich ulubionych bohaterek serialu i przeżyłam jej stratę niemal tak mocno jak Ryan.

 

Gregory House (Dr House)

house

Tak, doktor House był cudownym, sarkastycznym geniuszem. Tak, od wszystkich był sprytniejszy i zawsze wygrywał. Tak, jego doskonałymi ripostami można by było wytapetować cały dom. A jednocześnie był pozbawionym empatii, zarozumiałym bucem, kompletną katastrofą emocjonalną i nałogowcem. Dręczył swoich pracowników, lekceważył autorytety i gdybym musiała mieć z nim do czynienia na co dzień, z pewnością zatłukłabym go tępym narzędziem w ciemnym zaułku za szpitalem Princeton-Plainsboro.

 

Thomas (Downton Abbey)

downton_abbey-thomas

Thomas Podły Lokaj jest jak sama nazwa wskazuje podły. A do tego egoistyczny, chciwy, kłamliwy i co tam jeszcze chcieć. Jednocześnie jest jedną z niewielu postaci w Downton Abbey, które nie charakteryzują się kryształowym charakterem i nienagannym kompasem moralnym. Być może dlatego wydaje się bardziej ludzki od pozostałych mieszkańców majątku.

 

Cersei Lannister (Gra o tron)

Cersei_Profile

Gra o tron pełna jest postaci podłych i podlejszych, ale Cersei Lannister zalicza się do ścisłej czołówki. Lista jej zbrodni jest tyleż długa, co urozmaicona, a szczytem jej osiągnięć pozostaje zapewne wymordowanie wszystkich nieślubnych dzieci swojego znienawidzonego małżonka. Jednocześnie ekranowa Cersei jest postacią wyjątkowo bezsilną – nie może kochać tego, kogo chce, nigdy nie będzie miała bezpośredniego dostępu do władzy, a gdy trwa oblężenie Królewskiej Przystani pozostaje jej tylko się upić i czekać na gwałt. Ta rzadka mieszanka władczości i bezsilności sprawia, że Cersei wyjątkowo dobrze się ogląda.

 

Dexter Morgan (Dexter)

Dexter

Kolejny socjopatyczny geniusz, ale tym razem jeszcze cichy mściciel. Dexter Morgan zawsze budził we mnie mieszane uczucia. Jego przygody niewątpliwie były fascynujące (przynajmniej do pewnego momentu), ale ciągły rozlew krwi na dłuższą metę męczył. Wymiękłam, kiedy został jedynym opiekunem syna i zaczął zostawiać go z nianią, żeby kogoś zamordować. Tego dysonansu poznawczego mój mózg nie był już w stanie znieść.

 

Petyr Baelish (Gra o tron)

littlefinger

Najbardziej przerażająca postać w Grze o tron. Gdy pojawia się na ekranie, autentycznie po plecach zaczynają chodzić mi ciarki. Boję się go nawet bardziej niż psychopatycznego bękarta lorda Boltona. Jednocześnie czym byłaby Gra o tron, gdyby nie Littlefinger? Jego wciąż nieznane motywy sprawiają, że to jedną z najbardziej fascynujących i tajemniczych postaci w serii. Nigdy nie wiadomo, jak rozegra karty, po czyjej stronie stanie i jaką zbrodnię popełni, żeby wyjść na swoje.

 

David Lee i Louis Canning (The Good Wife)

THE GOOD WIFEthe-good-wife-louis-canning

Żona idealna to taki serial, w którym negatywni bohaterowie pełnią niemal wyłącznie rolę komediową. Przeważnie bardzo jednowymiarowi, pojawiają się od czasu do czasu jako oponenci naszych dzielnych prawników, próbując ich przechytrzyć i niemal zawsze przegrywają. Wyjątkiem od tej reguły jest David Lee, który jako jeden ze wspólników w Lockhart&Gardner jest dość znaczącą postacią i więcej niż raz pokazał, że pod zimnym draniem kryje się również człowiek (choć może nieco bardziej pazerny niż inni). Drugim wyjątkiem jest Louis Canning, dla którego bycie wrednym jest po prostu świadomym wyborem, a to wyjątkowo rzadka cecha u bohaterów serialowych, u których wredota przeważnie wynika z niezrozumienia lub traumatycznych wydarzeń. Poza tym umieściłam ich na liście razem, bo tak cudownie knują od połowy poprzedniego sezonu, że aż serce rośnie.

 

Nicholas Brody (Homeland)

nicholas-brody

Brody to niezwykle rzadka w telewizji postać autentycznie tragiczna w znaczeniu niemalże antycznym. Rozdarty pomiędzy własnym szaleństwem, a pragnieniem odkupienia win, lojalnością wobec dręczyciela, a chęcią odzyskania uczucia własnej rodziny, jest jednym z najbardziej fascynujących bohaterów, jakich kiedykolwiek napisano w ramach tak zwanej masowej rozrywki.

 

Tara (True Blood)

tara

Tara skradła moje serce w pierwszej scenie ze swoim udziałem i potem już nigdy go nie oddała. A przecież była to postać wyjątkowo irytująca. Regularnie padała ofiarą rozmaitych złych mocy i nigdy się nie nauczyła, żeby nie otwierać wampirom drzwi, co w Bon Temps stanowiło szczyt głupoty.

 

Frank i Claire Underwood (House of Cards)

frank-and-claire

Para bezwzględnych manipulatorów, cynicznych oszustów, wyrachowanych, zimnych egoistów. I tyle radości z oglądania.

 

Benjamin Linus (Lost)

Benjamin-linus

Pamiętacie, jak Linus pojawił się wśród rozbitków, utrzymując, że nazywa się Henry Gale? Wydawało się wtedy, że jest takim nieszkodliwym człowiekiem. Tymczasem ilością negatywnych emocji, jakich ten bohater dostarczył nam przez kolejne sezonu serialu, mógłby obdzielić czterech innych.

 

Dewey Crowe (Justified)

cewey crowe

Biedny, biedny, głupiutki Dewey Crowe. Tak bardzo się stara. Tak strasznie chciałby wszystkich przechytrzyć. Tak okropnie pragnie być groźny. I za każdym razem wpada w jeszcze większe gówno.

 

Betty Draper (Mad Men)

Bettydraper

O Betty można powiedzieć wiele złego. To pusta lala, której jedyną ambicją pozostaje znalezienie odpowiednio sytuowanego i ustawionego męża. Jest beznadziejną matką. Brakuje jej empatii, ciepła i bardzo wielu innych cech, które zwyczajowo przypisujemy kobietom. Samolubna, wredna i niepewna siebie Betty jest jednocześnie jedną z najciekawszych postaci w serialu. Pada ofiarą „problemu bez nazwy” – depresji częstej u amerykańskich gospodyń domowych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nikt nie traktuje jej poważnie. A jednocześnie wciąż mamy wrażenie, że problem nie leży w samej Betty, ale gdzieś na zewnątrz. W innych czasach, innych okolicznościach, nawet w innym środowisku, Betty mogłaby stać się kimś, kogo byśmy cenili i podziwiali.

 

Pete Campbell (Mad Men)

vincent_kartheiser-pete-campbell

Nie da się ukryć, wiele wybaczamy Donowi Draperowi, bo przy całym swoim okropnym charakterze jest przystojny i charyzmatyczny. Pete Campbell chciałby być taki jak Draper, zachowuje się tak samo jak Draper i ma na sumieniu podobne grzechy jak Draper, a przy tym ma wygląd przerośniętego muminka i urok osobisty cukinii. Campbell to korporacyjny szczur, który wykorzysta każdą szansę, żeby wspiąć się wyżej po szczeblach kariery, wyrachowany, pozbawiony skrupułów drań. A przy tym jest tak okropnie nieszczęśliwy i samotny. Im bardziej Pete jest nieszczęśliwy, tym bardziej lubię go oglądać.

 

A wy kogo uwielbiacie nie cierpieć?

One comment

  1. Oj tak, Cersei Lannister to zdecydowanie osoba, której nienawidzą wszyscy i jednocześnie wszyscy czekają na jej nowy, podły pomysł. Ciekawe było to, co napisałaś o jej jednoczesnej bezsilności, nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób. Niestety Martin pozostawił jej wątek, który zaczynał się robić coraz ciekawszy, pod znakiem zapytania 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s