Serialowe podsumowanie roku 2013 – wersja feministyczna

Był to rok obfitujący nie tylko w interesujące premiery, ale również w ciekawe, dobrze skonstruowane postacie kobiece. Czyżby coś się naprawdę miało w popkulturze zmienić…?

Tym razem bez miejsc w rankingu, bo bardzo ciężko mi było ocenić stopień “sfeminizowania” tych produkcji.

Siostra Jackie

nurse-jackie ohara

Od pięciu lat konsekwentnie opowiada historie kobiet mocno nieidealnych, ale kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem…

Gra o Tron

women-of-westeros

Można się spierać, czy los pokazanych w serialu bohaterek jest w jakikolwiek sposób reprezentatywny dla dzisiejszych kobiet. Ale nie ulega wątpliwości, że serial pokazuje mnóstwo pełnoprawnych, doskonale napisanych kobiecych postaci. I mimo, że Westeros rządzą mężczyźni, kobiety też tam istnieją – i to w proporcji przynajmniej pół na pół.

Top of the Lake

2633653-high_res-top-of-the-lake.jpg

Nie umieściłam tego serialu na liście najlepszych, bo właściwie to mini-serial, jednorazowa produkcja (szkoda!). Ale tutaj jak najbardziej powinien się znaleźć, bo jest zrobiony przez kobiety, zagrany przez kobiety i opowiada o kobietach. W sposób piękny, ciekawy i mroczny, czyli tak, jak lubię najbardziej.

The Fosters

the-fosters

Niedysfunkcyjna rodzina, stworzona przez dwie kobiety? Tego chyba jeszcze w telewizji nie było. Ogląda się bardzo przyjemnie, mimo lekkiego smrodku dydaktycznego.

The Killing

sarah linden

Uwielbiam Sarah Linden, jej swetry, podejście do pracy, do miłości, do przyjaźni, do życia. Jest klasycznym zmęczonym życiem, skłonnym do nałogów, zatraconym w pracy detektywem, jak przed nią Kurt Wallander czy John Rebus, a przy tym jest kobietą. I to jest piękne.

Orphan Black

orphan black

Nie jedna, nie dwie, nie trzy, ale siedem głównych bohaterek! Miejsce w rankingu całkowicie zasłużone.

Masters of Sex

EPISODE 111

Zaskakujące, że serial dziejący się w latach 50-tych, kiedy, że posłużę się słowami Bena Aaronovitcha „dziewczyn jeszcze nie wynaleziono”, tak wiele miejsca poświęca kobietom. Niemal każdy odcinek spełnia zasadę Bechdel, a w dodatku pojawił się w nim jeden z najlepszych wątków pokazujących kobiecą przyjaźń, jaki kiedykolwiek widziałam w telewizji.

The Fall

Hill Street Blues

Najbardziej feministyczny kryminalny serial w historii telewizji. Więcej o nim pisałam tutaj.

The Good Wife

alicia kalinda diane

Izka Pe na blogu Popkultulove napisała, dlaczego kobiety w The Good Wife są fajne. I miała rację.

Orange Is The New Black

orange-is-the-new-black1

Nie tylko obsada serialu składa się niemal wyłącznie z kobiet. Nie tylko pokazuje on pełen przekrój społeczny. Nie tylko jego bohaterki są złożonymi, fascynującymi postaciami. Nie tylko przełamuje stereotypy. Ale w dodatku jest zabawny, straszny i cholernie wciągający. A zrobienie serialu niemal wyłącznie o kobietach, który jest oglądany i chwalony w równym stopniu przez obie płcie, to już nie taka prosta sprawa. Miałam problem z ułożeniem w kolejności pozostałych seriali, ale jedno nie ulega wątpliwości – Orange Is The New Black to najbardziej feministyczny serial roku.

7 comments

  1. Pierwszy dzień w roku spędzam właśnie z Orphan Black. Oj, jakież to jest dobre towarzystwo.
    I mam bardzo podobne odczucia.- 2013 to był dobry rok dla kobiet w serialach. Oby ten nowy przyniósł jeszcze więcej ciekawych kobiecych ról.

    • Top of The Lake było świetne do przedostatniego odcinka. Potem jakoś napięcie padło i końcówka wydawała mi się jednak słaba. Ale i tak była to jedna z najlepszych rzeczy, jakie widziałam w tym roku 🙂

    • Pod tym względem telewizja jest znacznie bardziej do przodu niż kino. W tv od dawna pojawiają się ciekawe kobiece bohaterki i z roku na rok jest coraz lepiej. Za to w kinie (zwłaszcza Hollywood) dalej słabo.

    • A tak, to prawda. Nie wypowiadam się, bo nie oglądam, ale zdaje się, że jakieś tam padają zarzuty, że Murphy jednak nie do końca daje radę z tymi żeńskimi bohaterkami (podobnie jak Moffat). Podobnie jak skopał Glee pod tym względem, chociaż zapowiadało się tak dobrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s