Kultura jest kobietą, czyli przegląd prasy

Cały ten cykl kulinarny wymyśliłam właściwie głównie po to, żeby mieć gdzie opisać dwa filmy – Kings of pastry oraz The Trip. Tymczasem jakoś tak wyszło, że napisałam zupełnie o czymś innym, a dla tych filmów nie mogę znaleźć sensownego wspólnego mianownika. W każdym razie warto je zobaczyć. Zobaczcie je.

Kings of pastry

Film dokumentalny. Szesnastu cukierników walczy o prestiżowy tytuł Meilleurs Ouvriers de France. Podczas trzech dni muszą przygotować setki babeczek, musów, torcików, czekoladek i innych słodyczy. Będą też tworzyć spektakularne rzeźby z masy cukrowej i wielopiętrowe torty. Nie mają ani minuty do stracenia, a pomyłka w każdej chwili grozi dyskwalifikacją. Chociaż od słodyczy na ekranie mogą rozboleć zęby, momentami film ogląda się niemal jak thriller. Do samego końca też nie wiadomo, któremu z bohaterów uda się oczarować jury i otrzymać tytuł. Świetny film o prawdziwej pasji (żeby nie powiedzieć „obsesji”).

 

 

 

The Trip

Mockument w reżyserii Michaela Winterbottoma. Dwaj aktorzy, Steve Coogan i Rob Bryndon, wyruszają w kulinarną podróż po Anglii. Problem w tym, że żaden z nich nie ma bladego pojęcia o kuchni i jest im właściwie wszystko jedno, czy jedzą pomidorową z ryżem czy tatar z jelenia z oliwą truflową. Uroczo się za to spierają i doskonale naśladują Michaela Caine’a. W mojej ulubionej scenie zastanawiają się, dlaczego rycerze zawsze wyruszają na bitwę o świcie.

 

 

 

Teraz możemy przejść do części właściwej, czyli przeglądu prasy. Sponsorem dzisiejszego przeglądu będzie literka „K” jak Kobieta.

Hollywood Thinks Your Period is Scary. W Hollywood kobiety nie krwawią, czyli co Carrie zrobiła współczesnym nastolatkom?

Why Is Television Loosing Female Writers? Nic dziwnego, że w serialach jest tak mało ciekawych i dobrze napisanych postaci kobiecych, skoro wśród scenarzystów pracuje niewiele kobiet i nie ma komu zakrzyknąć „przepraszam, kobiety się tak nie zachowują!”.

Why Smart Women Read Romance Novels? Kobiety czytują romanse i nie ma w tym nic złego/głupiego/wstydliwego/niestosownego. Get over it!

Susan Sarandon: ‚I’ve done everything wrong’. Susan Sarandon jest utalentowana, mądra, piękna (i ruda!). Niezbyt długi wywiad, ale za to wielce sympatyczny.

Nora Ephron: What I’ll miss, what I won’t miss. Świetna lista, wielka szkoda, że aktualna.

Females according to the entertainment industry. Zasuszona żarłoczka, wróżka (czyli Manic Pixie Girl albo The Etheral Weirdo), nauczycielka z misją… Gdybym miała oceniać kobiety po tym, jak pokazują je w filmach, wolałabym nie mieć z nimi do czynienia.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s