Słowo na L

Od czasu zakończenia emisji serialu The L Word  minęły już ponad trzy lata. Trzy lata bez Shane, Bette, Tiny, Alice, bez Kit, Heleny, Max, Dany i Jodi. Trzy lata bez upiornej Jenny Schecter, którą sama najchętniej utopiłabym w basenie. Trzy lata bez kobiet, które kochały, tęskniły, pożądały, pieprzyły się, rozmawiały, zdradzały i piły.

Oczywiście, The L Word miał masę wad. Pokazywał niemal wyłącznie lesbijki piękne, bogate, świetnie wykształcone i niewiarygodnie seksowne. Niektórzy twierdzili, że serial ma spełniać męskie fantazje erotyczne. Całość zanadto przypominała operę mydlaną. Bohaterowie znikali bez śladu, a dziury w fabule były tak wielkie, że pomieściłyby Titanica. No i Dana. Nie zapominajmy o Danie.

Ale z drugiej strony był to pierwszy i jedyny chyba dotąd serial w historii telewizji, skupiający się wyłącznie na kobietach. Wszystkich kobietach, niezależnie od koloru skóry, zawodu, stanu cywilnego i wieku. Pokazywał, że kobiety mają prawo do fantazji erotycznych i życia seksualnego niezależnie od tego, czy mają lat dwadzieścia, czy sześćdziesiąt. Udowadniał, że dziewczyny mogą przyjaźnić się ze sobą i ta przyjaźń może je wzmacniać, a nie osłabiać. A przede wszystkim pokazywał, że kobiety mogą być silne, mądre i wykształcone, i że nie muszą za to przepraszać. Że mogą zajmować wysokie stanowiska i mieć w głębokim poważaniu szklany sufit. Mówił, że emocje to nic złego, a kierowanie się nimi w życiu nie jest oznaką głupoty i słabości, ale dojrzałości i rozsądku. Pokazywał kobiety, które walczyły o siebie i swoich bliskich, i które tę walkę wygrywały.

Od zakończenia The L Word nie pojawił się żaden inny serial, który tak dobrze ilustrowałby, co to znaczy być kobietą i jak wspaniałe potrafimy być. Dlatego mimo wszystko tęsknię za Shane, Bette, Tiną, Alice, Kit, Heleną, Max, Daną i Jodi, a nawet za upiorną Jenny Schecter.

2 comments

  1. Uwielbiałam L Word bo był właśnie tak o krok przed innymi serialami, może odwoływał się jakoś do męskich fantazji choć z drugiej strony to był chyba najbardziej seksowny serial jaki widziałam więc może nie tylko do męskich. Podobało mi się, że serial był ciekawy nawet w tych wątkach, które nie były uczuciowe. No i że nie pokazywał, że wszyscy chcą wziąć ślub i mieć dzieci. Ogólnie to był świetny choć absolutnie szalony serial

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s