Rude jest piękne: Damian Lewis

Przyznam szczerze, że nie widziałam tego aktora w zbyt wielu produkcjach. Jednak to, co pokazał najpierw w Life, a teraz w Homeland, wystarczy, żebym uznała się za fankę. Z powodu perfekcyjnego amerykańskiego akcentu wielu ludzi bierze go za Amerykanina, ale Lewis jest z krwi i kości Brytyjczykiem. Dorastał na Abbey Road w Londynie i ukończył Eton.

I used to take my shoes off to cross the street so I’d look like Paul [McCartney] on the record.

Zdejmowałem buty, przechodząc przez ulicę, żeby wyglądać jak Paul [McCartney] na okładce płyty.


Jak wielu innych, zabawę z grą aktorską zaczął już w podstawówce. Po ukończeniu Eton studiował w Guildhall School of Music and Drama, szkole, którą ukończyli również Daniel Craig i Joseph Fiennes. Jednak na przełom w karierze musiał trochę poczekać, w międzyczasie zarabiając na życie m.in. sprzedażą alarmów samochodowych (i nienawidząc tej pracy). Takim przełomem okazała się rola w Kompanii Braci, miniserialu wyprodukowanym przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa.

Kiedy dostał rolę w Life, początkowo był zachwycony. Mówił m.in. tak:

Being a detective solving the crime each week for me is about as cool as it gets. Apart from being Clint Eastwood.

Granie detektywa rozwiązującego jedną zagadkę tygodniowo to najfajniejsze, co można robić. Poza byciem Clintem Eastwoodem.

Jednak po jakimś czasie doszedł do wniosku, że więcej nie zagra już w żadnym serialu – to wymaga zbyt wiele czasu, a on zanadto ceni sobie życie rodzinne.

I was at work 15, 16 hours a day at times. They don’t know when to stop working. It’s slightly brutalising. There’s something a little bit sinister about it.

Pracowałem momentami po 15, 16 godzin dziennie. Oni nie wiedzą, kiedy zakończyć pracę. To było dość ogłupiające. Jest w tym coś lekko złowieszczego.

Na szczęście jednak dał się przekonać do roli w Homeland. Może dlatego, że grany przez niego sierżant Brody to postać, jakie w telewizji nieczęsto się spotyka – wielowymiarowa, zagadkowa, niebanalna. Lewis mówi o nim tak:

At times Brody is frozen by all the conflicting things going on in his head and at times they propel him to act. But he never acts from a place of real stability because […] he’s damaged.

Czasami Brody jest zupełnie sparaliżowany wszystkim tym, co dzieje się w jego głowie, a innym razem to właśnie zmusza go do działania. Ale nigdy nie działa w sposób naprawdę wyważony, ponieważ […] to zniszczony człowiek.

Lewis jest nie tylko przystojny, inteligentny, dowcipny i utalentowany. Umie też gotować.

I only really started cooking when I became a dad. […] Now I love to cook Gary Rhodes’ fishcakes with a lemon butter sauce and green beans.

Zacząłem gotować dopiero wtedy, kiedy zostałem ojcem. […] Teraz uwielbiam robić ciasteczka rybne Gary’ego Rhodesa z sosem z masła cytrynowego i zieloną fasolką.

W takiej sytuacji można mu nawet wybaczyć zamiłowanie do dziwnych kapeluszy.

Cytaty pochodzą z poniższych wywiadów:

http://www.damian-lewis.com/press/helen/2011-06-10-es-magazine-celebrity-foodies-take-lucy-out-to-lunch/

http://www.grantland.com/blog/hollywood-prospectus/post/_/id/39410/damian-lewis-homeland-qa-the-final-episode-is-both-psychologically-and-emotionally-violent

http://www.tv.com/people/damian-lewis/trivia/

http://www.marieclaire.co.uk/celebrity/interviews/184270/damian-lewis-interview.html

Warto zajrzeć:

http://www.telegraph.co.uk/news/features/3636010/Culture-clinic-Damian-Lewis.html

http://www.telegraph.co.uk/culture/8451059/Damian-Lewis-interview.htmlhttp://www.maxim.com/amg/MOVIES/Features/How+to+Dress+Like+a+TV+Star

http://fuckyeahdamianlewis.tumblr.com

http://www.damian-lewis.com/

6 comments

    • Są aktorzy, którzy sami w sobie nie są może specjalnie przystojni, ale świetnie potrafią zagrać przystojnych. Moim zdaniem Lewis do nich właśnie należy. Bo przecież wierzymy mu, że mógł bez problemu „złapać” sobie taką żonę jak Morena Baccarin. Poza tym jest inteligentny i charyzmatyczny, a to u mężczyzny przynajmniej 70% uroku 😉

  1. Hmm, rolą, z którą do czasu Homeland był najbardziej kojarzony i dzięki której zyskał sławę, była postać majora Wintersa w cudownym serialu Band of Brothers (chyba Kompania Braci po polsku), trochę mnie dziwi, że ją zupełnie pominęłaś.
    Oglądam właśnie Homeland i jak zawsze Damian jest świetny, choć najlepsza jest Claire Danes.

  2. Bo to nie jest tekst biograficzny, raczej taka impresja na temat… Nie widziałam Kompanii Braci, nie oglądam filmów (seriali) wojennych właściwie z zasady. Dlatego o niej nie napisałam, chociaż w wielu miejscach czytałam, że jest świetna.

  3. Rozumiem, ale Twoja nota sugeruje, że przełomem w karierze była rola w Life, a de facto była to rola w Kompanii Braci – lepiej jednak było choćby jednym zdaniem o tym wspomnieć.
    Ja też raczej nie oglądam seriali wojennych, ale KB jest tak doskonała pod każdym względem, że warto zrobić wyjątek – to telewizyjne arcydzieło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s